آموزشیتوسعه وب

زبان های برنامه نویسی، انتخاب عاقلانه

کدام زبان برنامه نویسی برای شما بهتر است؟

در این مرحله ده ها سال تجربه در زمینه برنامه نویسی و انتخاب زبان برنامه نویسی، و چند نکته را می توان به طور قطعی گفت که توسعه دهندگان به طور کلی باید از آنها مطلع باشند.

نخست اینکه، آنقدرها هم که فکر می کنید مهم نیست. واقعا میگم زیاد مهم نیست. اکثر توسعه دهندگان زبان های برنامه نویسی را بر اساس موارد مهم مانند بهینه سازی یا کاربرد کلی انتخاب نمی کنند.

آنها بر اساس سهولت استفاده، در دسترس بودن کتابخانه های شخص ثالث و ساده سازی مواردی مانند UI، زبان برنامه نویسی خود را انتخاب می کنند. در دسترس بودن نسخه متن باز کمک می کند، اما فقط تا جایی که کتابخانه های شخص ثالث بیشتری در دسترس باشند.

بنابراین، از زبانی استفاده کنید که برای پروژه های شما مناسب تر است و بهتر جواب گوی کار شماست و بخاطر اینکه کدام زبان جدیدتر و پراستفاده تر است، منتظر نمانید.

انتخاب زبان برنامه نویسی

دوم اینکه، تغییرات در استفاده و تِرند شدن زبان – جز پنج تا 10 زبان اصلی که اکثریت قریب به اتفاق همه برنامه نویسی حرفه ای را تشکیل می دهند – یک شبه اتفاق نمی افتد. هر دو جاوا اسکریپت و پایتون برای شروع به کار جذاب و “صعود سریع” تلقی می شوند … اما هر دو سالها قبل از این که به اوج محبوبیت برسند، وجود داشتند. بنابراین، یادگیری هر یک از چند زبان‌های برنامه نویسی، برتر سرمایه گذاری بلند مدت بهتری نسبت به یادگیری داغترین زبان جدید است.

سوم، زبانهای اصلی تغییر چندانی ندارند. آنها برای برآوردن نیازها نوشته شده اند و این به مرور تغییر نمی کند. در واقع ، تنها زبانی که فکر می کنم در طول عمر خود تغییر اساسی کرده است C است، به نظر می رسد که به جای خدمت به طاقچه اصلی خود، می خواهد با زمان همگام باشد.

پایتون؟ جاوا؟ هنوز هم تقریباً مانند زمانی است که در گذشته محبوبیت زیادی پیدا کردند. و این چیز خوبی است. اما این بدان معناست که اگر می خواهید چیزهای جدید و جذاب را امتحان کنید، باید به دنبال زبان های آینده باشید.

در زمان نگارش این مقاله، زبان های تخصصی مانند R و Kafka روزهای خوب خود را سپری می کنند، و این چیز خوبی است.

پس از همه، ما می دانیم که برنامه های کاربردی مختلف نیازهای متفاوتی دارند و سیستم عامل های مختلف نیز نیازهای متفاوتی دارند – در حال حاضر با زبان هایی مانند Flutter در تلاشند تا دومین مورد را برای همیشه برطرف کنند. همه اینها روشهای جدیدی برای انجام کارها ارائه می دهند، که این یک امر خوب است.

انتخاب زبان برنامه نویسی بسته شغل

چهارم اینکه، سازمان‌ها و شرکت های نرم افزاری و ارائه دهنده سیستم عامل مجموعه ای از زبان های موجود را تعیین می کنند. صادقانه بگویم، اجازه دادن به هر تیم برای ایجاد معماری جداگانه هرگز از دیدگاه سلطه طلبی شرکت ها ایده خوبی نبود. اما تعداد زیادی از سازمانها این ایده ها را به چالش کشیدند و بارها درس فنی سختی گرفتند.

اکنون به این نکته برمیگردیم که “ما از زبان برنامه نویسی استفاده میکنیم، تو هم یکی انتخاب کن”. واقعا یک زبان انتخاب کنید و شروع به یادگیری کنید که مطمئناً بهتر از تبلیغاتی مانند “ما یک فروشگاه X هستیم، از اطلاعات شما به خوبی محافظت میکنیم و ساعت ها کار را با چند کلیک ساده انجام دهید” است.

حرف آخر

و در نهایت، شما می توانید هر کاری را با زبان هایی که انتخاب میکنید انجام دهید. من اسمبلر شی گرا را دیده ام، کل وب سایت هایی را که در سرویس برنامه نویسی C ارائه میدهند، دیده ام. زبانی که انتخاب می کنید برخی از کارها را آسان تر یا سخت تر می کند. اما اگر نیاز به استفاده از زبان دیگری داشتید میتوانید به استثنا بنابر احتیاج خود به آن زبان ورود کنید.

اما خود را درگیر چندزبانی نکنید … جمله جالبی از هست که میگوید: “فقط به این دلیل که می توانید، به این معنی نیست که باید انجامش دهید”.

بنابراین، یک زبان تأیید شده را انتخاب کرده و ترفندهای آن را یاد بگیرید. فقط آن را به عنوان زبان اصلی خود ادامه دهید. شما آن را دگرگون کنید و متوقف نشوید و بیش از حد نگران این نباشید که از چه زبانی استفاده می کنید. فقط روی زبان تمرکز کنید و آنچه را که باید انجام دهید انجام دهید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا