آموزشیسبک زندگیورزشی

راهنمای انتخاب انواع مدل کفش ورزشی

اگر به فکر شروع یک ورزش هستند، کفش مناسب اولین قدم است. توصیه جدی به شروع کننده‌های ورزش در انتخاب کفش.

شناخت و انتخاب انواع مدل کفش ورزشی مردانه و زنانه

کفش‌های ورزشی مردانه و زنانه مدل‌های مختلفی دارند، که بسته به نوع ورزش و مواد تهیه کننده آن با هم متفاوت هستند. در این مقاله سعی داریم انواع کفش ورزشی را از جهت نوع استفاده آن‌ها با هم بررسی کنیم و به نمونه‌هایی از آن‌ها به اختصار نگاهی بیندازیم.

با توجه به پیشرو بودن صنعت مد و فشن، کفش‌های اسپرت مردانه و زنانه نیز اکنون فقط جنبه ورزشی نداشته و همگام با مد روز در طراحی و کیفیت ساخت بروز شده اند. ظاهر اسپرت کفش های ورزشی تنها نکته تفاوت کفش کالج و دربی با آن‌ها نیست، بلکه استقامت، انعطاف و قابل تنفس بودن این کفش ها آن‌ها را برای ورزش کردن مناسب کرده است.

یکی از مزیت‌های کفش‌های اسپرت راحتی پا و راه رفتن با آنهاست که باعث میشود دلمان بخواهد با این آن‌ها در اماکن رسمی نیز استفاده کنیم.

  • در شبکه های اجتماعی از ما حمایت کنید: @anamisiha

با توجه به افزایش روز افزون مدل‌های مختلف کفش‌ها و طرح‌های مختلف، بد نیست قبل از مراجعه به فروشگاه، راهنمای خرید کفش اسپرت را مطالعه کنید؛ و از انواع آن‌ها و نحوه استفاده از آن‌ها را به خوبی بیاموزید.

کفش‌های ورزشی نیز مانند سایر کفش‌ها ممکن است از پارچه، مواد مصنوعی مانند پلاستیک یا چرم مرغوب ساخته شود. کفش‌ها بر اساس مواد سازنده آن‌ها ویژگی‌های منحصر به خود را دارند، برای مثال کفش پارچه ای خنک، و دارای تنفس طبیعی است، و شست شوی آن بسیار آسان است، اما ماندگاری و طول عمر کمتری نسبت به باقی مواد‌ها دارد. از طرفی کفش چرمی استحکام بیشتری نسبت به بقیه دارد و در مقابل رطوبت و باران مقاومتر است.

کفش‌های ساخته شده با مواد مصنوعی اما زیاد خوب نیستند، علاوه بر بو گرفتن مداوم از لحاظ زیست محیطی نیست ممکن است به سادگی قابل بازیافت نباشند. اما اگر از محصولات نانو در این کفش‌ها استفاده شود، میتوان بعد از استفاده یا خراب شدن بازیافت کرد و یا از بوی بد ناشی از تعرق و استهلاک مواد سازنده آن کاست.

انتخاب کفش ورزشی بسکتبال

انتخاب کفش ورزشی

کفش‌های اسپرتی که برای ورزش بسکتبال طراحی میشوند دارای ساق‌های بلندتری نسبت به سایر کفش‌های اسپرت است. چرا که این ساق بلند هنگام پرش و فرود از پیچ خوردگی مچ پا تا حدی جلوگیری میکند. کفی کفش از لاستیک یا کائوچو است، صاف و مماس با زمین ساخته می شود و فقط چند خط و شیار باریک از ابتدا تا انتهای کفیش کفش در نظر گرفته شده تا از سر خوردن بازیکنان جلوگیری کند. قسمت رویه کفش نیز باید دارای استحکام بالا باشد برای همین ضخیم و محکم و دارای انعطاف پذیری متوسطی است.

کفش فوتبال

انتخاب کفش ورزشی

کفش فوتبال اما از لحاظ ظاهری با دیگر کفش‌های اسپرت تفاوت دارد. هدف اصلی این کفش حس کردن بهتر توپ و ضربات دقیق تر است. به همین منظور این کفش‌ها را جذاب و به صورتی طراحی می کنند که به فرم طبیعی پا بسیار نزدیک باشد.

برای ثبات بیشتر روی چمن و حفظ تعادل در دویدن با سرعت‌های بالا در کف این کفش‌ها میخ‌هایی تعبیه شده است که از سر خوردن بازیکنان جلوگیری میکند، البته به در ایران به میخ‌ها استوک هم میگویند. همچنین با تماس کمتر با زمین اصطکاک کمتری ایجاد میکند. طراحی این استوک‌ها و میخ‌ها به صورت مخروطی برای ثبات بیشتر، تیغه ای برای سرعت بیشتر و پایه ای برای سطوح سفتر است.

بیشتر این استوک‌ها و میخ‌ها از فلز یا پلاستیک محکم ساخته می شوند و در بعضی از این نوع کفش‌ها این استوک‌ها قابل تعویض و جایگزینی هستند. البته لازم به ذکر است که استفاده از کفش‌هایی با میخ‌های فلزی در بعضی از لیگ‌ها به خاطر خطراتی که برای سایر بازیکن‌های ممکن است داشته باشد، ممنوع است. همچنین این کفش با باید تا حدی وزن پایین اما معقولی داشته باشند تا در دویدن‌های طولانی بازیکن را کمتر خسته کنند.

کفش کوهنوردی

کوهنوردی نیز از ماجراجویی‌هایی است که علاوه بر داشتن کفش مناسب به استقامت بدنی مناسب و بیشتر نیز نیاز دارد. البته کفش کوهنوردی با سنگ نوردی و صخره نوردی متفاوت است. کفش مناسب کوهنوردی همچون کفش بسکتبال دارای ساق‌های بلند برای جلوگیری از پیچ خوردن مچ پا در ناهمواری‌های است.

کفی این کفش‌ها از پلاستیک و ضخیم طراحی شده است تا از نفوذ اشیاء تیز و برنده به داخل کفش جلوگیری کند. همچنین کف این کفش دارای شیارهای بزرگتر و کوتاه و بلند است تا از افتاد فرد در سراشیبی کوه‌ها جلوگیری کند.

کفش کوهنوردی علاوه راحتی داخل آن باید سبک نیز باشد، چون کوه نوردان معمولا بارهای سنگینی به همراه دارند که زود خسته میشوند. و اگر کفش به اندازه کافی راحت نباشد ممکن است در مسافت‌های طولانی پاها تاول بزنند.

انتخاب کفش ورزشی تنیس

how to choose sport shoes

ورزش تنیس اما یک ورزش نیمه سنگین محسوب می شود. این ورزش که به صورت دو نفره و چهار نفره هم انجام میشود به لباس، بخصوص کفش مناسبی نیازمند است.

کفش تنیس بسته به زمینی که در آن بازی می شود، باید نسبت به کفش فوتبال و بسکتبال دارای انعطاف بیشتر و نسبت به کفش دویدن انعطاف کمتری داشته باشد. کفی این نوع کفش صاف و تخت است، تا نسبت به سایر کفش‌ها کوبش متری به زمین وارد کند. ضخامت و انعطاف کفی آن‌ها بسته به زمین تغییر میکند، و در کل از این کفش بیشتر در زمین صاف و نرم استفاده می شود.

کفش‌های کلاسیک تنیس امروزه از آیتم‌های مهم مد و فشن بحساب می آیند، که بیشتر اسپرت استایلر‌ها از این کفش‌ها در ست لباس خود استفاده میکنند. این کفش‌ها به علت عدم تفاوت بین زنانه و مردانه در بین مردم محبوبیت بیشتر دارند.

البته ناگفته نماد که در طرح‌های دخترانه از رنگ‌های جیغتر و طراح‌های اکلیلی استفاده می شود که تنها مورد تفاوت بین کفش‌های اسپرت زنانه و مردانه است. ولی کفش که امروز تنیس بازان از آن بیشتر استفاده می کنند، شبیه کفش‌های اسپرت Trainer هستند.

کفش گلف

how to choose sport shoes

ورزش گلف که یک ورزش لاکچری خانوادگی به حساب می آید. چون همه افراد بدون هیچ گونه محدودیتی میتوانند بازی گلف را انجام دهند. کفش‌های گلف کلاسیک ظاهر رسمی با باطنی ورزشی دارند. این نوع کفش‌های اسپرت طرح کفش کالج دارند، در رویه آن‌ها از مدل‌های آکسفوردی و چرم استفاده شده است.

کفی و قالبی رسمی دارند اما این کفی ها با میخ‌های چند پر برای جلوگیری از سر خوردن افراد در چمن مرطوب زمین گلف، تزیین شده اند. البته نمونه‌های جدیدتر و مدرن تر این نوع کفش بیشتر به کفش اسپرت نزدیک هستند.

کفش پیاده روی

پیاده روی بهترین و ساده ترین ورزشی است که تاثیر زیادی در بهبود روند زندگی و تناسب اندام افراد دارد. این ورزش ساده که میتوان به صورت انفرادی و گروهی انجام دارد، باعث تقویت حافظه و درمان سریع بسیاری از بیماری ها می شود.

کفش اسپرت پیاده روی نسبت به سایر کفش‌های اسپرت سبکتر است. بهتر است برای استفاده های روزمره و پیاده روی های کوتاه از این کفش استفاده شود. این کفش ها بسیار شبیه به کفش های باشگاهی هستند، برای همین بسیاری از افراد با هزینه کمتر از همین کفش ها برای کفش های باشگاهی استفاده میکنند.

در طراحی این کفش از رویه ای معمولا پارچه قابل تنفس استفاده می شود که از تعرق زیاد و بو گرفتن پا جلوگیری میکند. همچنین در قسمت پنجه پا کمی ضخیم تر هستند تا اگر هنگام پیاده روی به پای شما به موانعی برخورد کند به سادگی آسیب نبیند.

کفش دویدن

انتخاب کفش ورزشی

اگر تصمیم گرفته اید که دویدن را بخش منظمی از زندگی خود کنید، به مدل کفش اسپرت مناسب دویدن نیاز دارید. علاوه برا اینکه دویدن راه مناسبی برای تناسب اندام و سالم ماندن است، بلکه این ورزش ما را سرحال تر و شادتر میکند. البته به شرط اینکه کفش مناسب این ورزش را داشته باشید.

کفش های اسپرت دویدن که به دلیل محبوبیت زیاد وارد دنیای مد و فشن شده اند، امروز بیشترین استفاده را در بین مردم دارند. طراحی این نوع کفش ها به گونه ای است که انعطاف بالایی دارند و بخاطر انحنای کفی آن، ضربات وارد شده بر پا را هنگام دویدن بسیار کاهش می دهند.

این کفش ها بر اساس طرح کفی و رویه انواع متفاوتی دارند. ولی اکثر آن ها سبک، دارای رویه چرم یا پارچه ای قابل تنفس و کفی منحنی هستند. این طراحی علاوه بر خنک نگه داشتن پا هنگام دویدن، حس واقعی تری از برخورد پا به زمین را تداعی میکنند.

همچنین کفی این نوع کفش ها به خاطر طراحی منحصر به خودشان، از تاندون های ساق پا و قسمت مچ پا در برابر کوبش های پا به زمین محافظت میکنند. ولی این نوع کفش ها برای ورزش های سنگین اصلا توصیه نمیشود.

اگر دویدن شما در سطح های ناهموار و غیر مسطح انجام قرار است انجام شود، بجای کفش دویدن از کفش های تریل رانینگ Trail Running استفاده کنید. کفی این نوع کفش ها دارای استحکام بیشتر و برجستگی های بلندتری هستند. این طراحی ضمن اینکه از پا در برای کثیف شدن و آسیب دیدگی محافظت میکنند، مانع از سقوط و افتادن دونده نیز می شوند.

کفش سوارکاری

انتخاب کفش ورزشی

اولین قدم برای سوارکاری و فراگیر این ورزش مفرح و گران، داشتن لباس، علی الخصوص کفش مناسب سوارکاری است. پس از آن میتوانید روی اسب بنشینید در این مرحله باید ارتباط با اسب را شروع کنید.

اگر چه سوارکاری یکی از رشته های ورزشی محسوب می شود. اما کفش های این وزرش به هیچ وجه ظاهر اسپرت ندارند. این نوع کفش ها به این خاطر اینکه بیشتر برای محافظت و ایمنی استفاده می شوند، ظاهر اسپرت ندارند. اما برای هر سوارکاری لازم است که کفش مناسب سوارکاری داشته باشد.

طراحی این کفش ها به صورت پاشنه نسبتا بلند و ساق های بلند است که در اکثر این کفش ها ساق های آن ها قابل جدا شدن هستند. بخاطر ساق بلند این کفش ها به آن ها چکمه سوارکاری نیز گفته می شود. مواد به کار رفته در این کفش بیشتر پلاستک و چرم هستند، که مدل پلاستیکی آن ارزان تر و پاک کردن آن آسانتر است.

 

کفش باشگاهی

انتخاب کفش ورزشی

مهمترین بخش فیتنس و بندسازی انتخاب و خرید کفش مخصوص باشگاه می باشد. اگر قصد تناسب اندام دارید حتما، کفش مناسب بندسازی استفاده کنید. همان طور که در بالا گفته شد، برای بیشتر افراد صرفه اقتصادی بهتری دارد که از کفش های پیاده روی برای باشگاه و فیتنس استفاده کنند.

اما انتخاب درست کفش مناسب بندسازی از خطرات کمردرد، خارپاشنه، و مشکلات ستون فقرات در آینده جلوگیری خواهد کرد. کفش مناسب فیتنس را باید متناسب با سطح فعالیت خود انتخاب کنید، چرا که در مراحل سنگین تر و سخت تر به کفش محکمتری نسبت به کفش پیاده روی نیاز خواهید داشت.

بسیار مهم است که کفش ما در تمرینات قدرتی علاوه بر استحکام دارای زیره نازک و صاف باشد، تا با چسبیدن به زمین علاوه حفظ تعادل شما، فشار احتمالی به ناحیه مچ پا را کاهش دهد. اما هنگام دویدن روی تردمیل باید از کفش های مخصوص رانینیگ یا دویدن استفاده کنید.

همچنین در هنگام انتخاب کفش فیتنس باید فرم پای خود را بخوبی بشناسید، چون کف پا افراد متفاوت است و ممکن است داری قوس یا صاف باشد. افرادی که کف پای آنها صاف است باید از کفش‌هایی با کفی طبی یا خود کفش طبی استفاده کنند.

انتخاب کفش ورزشی سالنی

how to choose sport shoes

کفش اسپرت سالنی که برای ورزش های سالنی مانند، فوتسال، والیبال، بدمینتون، پینپنگ و … استفاده می شوند، معمولا از کفی صاف و نازک با شیارهای باریک برای جلوگیری از سرخوردن بهره می برند. کفش‌های استفاده شده در ورزش‌های نامبرده سالنی فقط در طراحی کفی مشابه هستند.

قطعا برای ورزش های مختلف سالنی کفش مخصوص به خودش را باید تهیه کرد. مثلا در کفش فوتسال باید دارای رویه نازک و مسطح باشد تا هنگام ضربه زدن به توپ، مسیر توپ دچار انحراف نشود. در بعضی از کفش های فوتسال حتی بندهای آن به صورت مورب در کناره‌های پا طراحی شده‌اند تا از بیشتر سطح پشت پا برای شوت زدن بهتر استفاده شود.

وزن کفش های سالنی معمولا کمتر از وزرش های دیگر است، این وزن پایین تر بخاطر داشتن کفی نازک است، که علاوه بر کم کردن وزن کفش، باعث تحرک بیشتر و چابکی ورزشکار می شود. این چابکی و عکس العمل سریع در ورزش هایی که با تور انجام میشود بسیار حیاتی است.

چند نکته مهم در انتخاب کفش ورزشی

کفش‌های ورزشی معمولا مردانه و زنانه ندارند، تنها تفاوت کفش‌های اسپرت مردانه با کفش‌های اسپرت زنانه طرح قالب کوچک تر و سایز کوچکتر کفش‌های زنانه نسبت به مردانه است.

درست است که ظاهر کفش های اسپرت با کفش های کالج، کفش های دربی و انواع صندل مردانه متفاوت است. اما امروزه صنعت کفش های اسپرت به شدت به صنعت مد ورود کرده است.

مهمترین نکته در انتخاب کفش ورزشی، تعیین نوع استفاده آن است. باتوجه به توضیح‌های داده شده بهتر است از کفش های اسپرت مخصوص هر ورزش برای همان ورزش استفاده کرد. و به شدت توصیه می شود که از کفش های ورزش های دیگر در انجام وزرش های متفاوت استفاده نشود. چرا که ممکن است صدمات سخت و جبران ناپذیری به خود وارد کنید.

میتوانید از یک مدل کفش ورزشی برای انجام چند ورزش در همان سطح استفاده کرد. برای مثال اگر پیاده روی می‌کنید و به تنیس یا فیتنس سبک علاقمندید میتوانید از کفش های مخصوص پیاده روی برای این کارها استفاده کنید. اما در ورزش‌های سنگین و سبک حتما کفش مخصوص به آن ورزش را انتخاب کنید.

در هنگام خرید کفش اسپرت چه مردانه و چه کفش اسپرت زنانه حتما جوراب به پا داشته باشید، و هر دو لنگه کفش را به پا کنید در سطوح مختلف تست کنید. راحتی و سلامت پای شما از وقتی که برای خرید کفش مناسب میگذارید، با ارزشتر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا