تکنولوژیتوسعه وبعلم و دانش

زبان برنامه نویسی پایتون محبوب تر از همیشه است

پایتون (Python) همچنان محبوب ترین زبان برنامه نویسی است و حتی این روز ها محبوبیت خود را بیشتر کرده است

محبوبیت زبان برنامه نویسی پایتون بیش از هر زمان دیگری است حتی با یک انتقال سنگین از پایتون 2 به پایتون 3.

پایتون چیست؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی محبوب است که توسط گیدو ون روسوم(Guido van Rossum) ایجاد شده و در سال 1991 منتشر شد.

برای موارد زیر استفاده می شود:

 • توسعه وب (سمت سرور) ،
 • توسعه نرم افزار،
 • ریاضیات ،
 • برنامه نویسی سیستم
 • هوش مصنوعی

 

پایتون چه کاری می تواند انجام دهد؟
 • از پایتون می توان در سرور برای ایجاد برنامه های وب استفاده کرد.
 • از پایتون می توان در کنار نرم افزار برای ایجاد گردش کار استفاده کرد.
 • پایتون می تواند به سیستم های پایگاه داده متصل شود. همچنین می تواند پرونده ها را بخواند و اصلاح کند.
 • از پایتون می توان برای مدیریت داده های بزرگ و انجام ریاضیات پیچیده استفاده کرد.
 • پایتون می تواند برای نمونه سازی سریع یا برای توسعه نرم افزار آماده تولید استفاده شود.

 

چرا پایتون؟
 • پایتون در سیستم عامل های مختلف (ویندوز ، مک ، لینوکس ، رزبری پای و غیره) کار می کند.
 • یادگیری پایتون آسان است و بسیار قابل درک.
 • پایتون دارای مزیتی است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه هایی با خطوط کمتر از برخی دیگر از زبان های برنامه نویسی بنویسند.
 • پایتون بر روی سیستم مفسر اجرا می شود. یعنی کد به محض نوشتن قابل اجرا است. که به این معنی است که نمونه سازی بسیار سریع انجام می شود.

PYTHON یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است. در واقع این محبوبیت بیش از هر زمان دیگری است. پایتون در آخرین بروزرسانی رده بندی محبوبیت زبان برنامه نویسی که توسط شرکت تحلیلگر RedMonk منتشر شده، از مقام سوم به دوم صعود کرد.

این اولین باری است که از زمان شروع تدوین رتبه بندی RedMonk زبانی غیر از JavaScript ، که شماره یک رتبه بندی است یا java که شماره دوم رتبه بندی است، وارد دو نفر برتر می شود.

RedMonk معمولاً تغییرات کوچک را در رتبه بندی ایجاد نمی کند. جاوا اسکریپت زبان اصلی توسعه دهندگان برای اجرای کد در داخل مرورگرهای وب است و همچنین به طور فزاینده ای برای اهداف دیگر استفاده می شود. از توسعه برنامه های تلفن همراه و دسک تاپ گرفته تا برنامه های بدون سرنشین برنامه نویسی. در همین حال، جاوا زبان استانداردی برای نوشتن برنامه های اندرویدی است و یک پایه اصلی توسعه نرم افزار شرکت ها است.

 

بیشتر بخوانید

محبوبیت پایتون

پایتون 3 برای اولین بار در سال 2008 منتشر شد و تیم پایتون در ابتدا قصد داشت پشتیبانی از پایتون 2 را در سال 2015 متوقف کند. یعنی دیگر هیچ رفع اشکال و بروزرسانی امنیتی از پروژه رسمی وجود نخواهد داشت.

اما آنها مشخص کردند که بسیاری از توسعه دهندگان برای به روزرسانی کد خود به نسخه جدیدتر به زمان بیشتری احتیاج دارند و در نهایت این مهلت را تا سال 2020 تمدید کردند.

در طول آن زمان، توسعه دهندگان می خواستند به یک زبان برنامه نویسی جدیدتر مانند Rust ، Go یا Kotlin روی بیاورند. در همین حال برنامه نویسان جدیدتر می توانستند JavaScript را که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، بیاموزند.

او گرادی(O’Grady) تنوع پذیری پایتون را یکی از دلایل محبوبیت مداوم آن عنوان می کند. شرکت هایی مانند گوگل ، دراپ باکس و اینستاگرام ، و تعداد بیشماری از این دسته کاملاً به پایتون اعتماد می کنند.

 

رتبه بندی زبان های برنامه نویسی

RedMonk زبان های برنامه نویسی را بر اساس دو معیار رتبه بندی می کند: تعداد سولاتی که در مورد هر زبان در سایت پرسش و پاسخ StackOverflow مطرح می شود و تعداد پروژه های مبتنی بر هر زبان در سرویس GitHub متعلق به مایکروسافت. این ایده برای این است که روندهای حرفه ای توسعه نرم افزار را تشخیص دهیم.

رتبه بندی زبان های برنامه نویسی(سایت RedMonk) : ژوئن 2020
 1. JavaScript
 2. Python
 3. Java
 4. PHP
 5. ++C
 6. #c
 7. Ruby
 8. TypeScript
 9.  C
 10.  Swift
 11.  Objective-C
 12.  R
 13.  Scala
 14.  Go
 15.  Shell
 16.  PowerShell
 17.  Perl
 18.  Kotlin
 19. Rust

طبق یک نظرسنجی توسط StackOverflow، پایتون سومین زبان برنامه نویسی پر کاربرد است. حتی بدون در نظر گرفتن html و جاوا اسکریپت پایگاه داده یعنی SQL.

در همین حال، شاخص Tiobe  که تعداد نتایج موتور جستجو را برای زبان های خاص مشخص می کند ، نشان می دهد که محبوبیت پایتون در سال های اخیر رشد کرده است. در آخرین گزارش RedMonk در 20 زبان برتر تغییرات کمی وجود داشت. اما O’Grady یک زبان رو به افزایش را معرفی کرد: دارت زبانی که توسط گوگل توسعه یافته است ، در 18 ماه گذشته با 9 پله صعود ، از رتبه 33 به 24 رسیده است.

دارت یک زبان برای نوشتن نرم افزار است که در داخل مرورگرهای وب اجرا می شود. کد دارت به جاوا اسکریپت ترجمه می شود که تقریباً توسط همه مرورگرهای مدرن پشتیبانی می شود. O’Grady می گوید که افزایش محبوبیت آن احتمالاً به دلیل استفاده از آن در چارچوب برنامه متن باز Google Flutter است که در دسامبر سال 2018 منتشر شد.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا