زندگی امروزسلامتعمومی

دانشمندان روش جدیدی برای جلوگیری از کرونا پیدا کردند

دانشمندان با مسدود کردن یک پروتئین خاص راهی برای جلوگیری از آسیب های ناشی از COVID-19 پیدا کرده اند.

دانشمندان دانشکده ی جان هاپکینز راهی جدید برای جلوگیری از پیشرفت عفونت COVID-19 و جلوگیری از عوارض شدید آن پیدا کرده اند. این محققان یک روش کشف کرده اند که ویروس کرونا باعث واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن می شود و به ریه ها و سایر بافت های سالم آسیب می زند.

دانشمندان با مسدود کردن یک پروتئین خاص راهی برای جلوگیری از آسیب های ناشی از COVID-19 پیدا کرده اند. میزان مرگ ناشی از COVID-19 در مقایسه با ماه های ابتدایی همه گیری کاهش یافته است. چون پزشکان برخی از روش های درمانی را طراحی کرده اند که مـؤثر است.و می تواند جان انسان های بسیاری را را نجات دهد.

هیچ درمانی نمی تواند به طور قطعی هرکسی را که مبتلا می شود نجات دهد. اما با گذشت زمان هر روز پیشرفت بیشتری حاصل می شود.و محققان  این دانشکده فکر می کنند راهی جدید برای جلوگیری از بیماری COVID-19 شناسایی کرده اند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

آنها می خواهند از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی کنند و به آن کمک کنند تا یک سد دفاعی ایجاد کند که در نهایت می تواند ویروس را نابود کند. اما نمی خواهند پاسخ ایمنی از کنترل خارج شود و بدن را تحت فشار قرار دهد. پاسخ التهابی باید با COVID-19 کنترل شود تا از به اصطلاح طوفان سیتوکین که به بافت سالم در کنار سلول های آلوده حمله می کند جلوگیری کند. محققان فکر می کنند راه حلی برای جلوگیری از آن پیدا کرده اند.

مطالعات John Hopkins، جزئیات دیگری از تماس ویروس با سیستم ایمنی بدن را نشان می دهد. احتمالاً پاسخ ایمنی شدیدتر را که در موارد شدید COVID-19 ظاهر می شود، امکان پذیر می کند.

 

بیشتر بخوانید: چگونه علائم بین سرماخوردگی،آنفولانزا و کرونا را تشخیص دهیم

 

ورود کرونا به سلول های بدن

قبل از اتصال به گیرنده های ACE2 موجود در سلول های ریه.، اجزای پروتئین ویروس کرونا به سولفات هپاران متصل می شوند. این مولکول قند در خارج از سطح سلول های ریه ، رگ های خونی و عضله صاف در اکثر اندام ها یافت می شود. این اتصال سولفات هپاران است که به ویروس اجازه می دهد تا به گیرنده ACE2 متصل شود و وارد سلول شود، جایی که شروع به تکثیر می کند.

 

فاکتور H

با دزدین سولفات هپاران موجود در بدن، ویروس مانع استفاده پروتئین به نام فاکتور H برای اتصال به سلول ها می شود. فاکتور H نام گلیکوپروتئینی است که در پلاسمای انسان گردش می کند و هدف آن اطمینان از این است که سیستم ایمنی بدن فقط به عوامل بیماری زا و نه به بافت سالم حمله می کند.

بدون محافظت در برابر فاکتور H، ممکن است.سیستم ایمنی در کنار سلول هایی که ویروس قبلاً آلوده کرده است، به سلول های سالم آسیب برساند. این تخریب مداوم که به بافت سالم آسیب می زند در موارد شدید COVID-19 منجر به نارسایی عضو و مرگ می شود.

فاکتور H یکی از اجزای سیستم مکمل است. سیستم مکمل در پاکسازی مواد خارجی و آسیب دیده از بدن انسان نقش دارد. سیستم مکمل از چندین پروتئین تشکیل شده است ، از جمله فاکتور H و فاکتور D.

آزمایشات جان هاپکینز نشان داد که با مسدود کردن فاکتور D. که در مسیر فاکتور H قرار دارد، می توان زنجیره حوادث ناشی از ویروس را متوقف کرد. داروهایی که می توانند از بدتر شدن پاسخ ایمنی بدن پس از قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا جلوگیری کنند، ممکن است جان بسیاری از افراد را نجات دهد. به ویژه در گروه های در معرض خطر. حتی ممکن است به طور کلی از عفونت جلوگیری کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا