آموزشیزندگی امروزسبک زندگی

عادت‌هایی که احتمال ابتلا به آلزایمر را به صورت خطرناکی افزایش می‌دهد: به گفته پزشکان

راه‌های افزایش سلامت مغز به گفته متخصصان

آلزایمر ثروتمند یا فقیر نمی‌شناسد. مشهور باشید یا ناشناس، غیرنظامی یا رئیس جمهور ایالات متحده؛ بیماری آلزایمر تبعیض قائل نیست.

دمانس یا آلزایمر رایج ترین شکل زوال عقل، به گفته مدیر آموزش سازمان نظام پزشکی، سالانه حدود 75 هزار نفر در ایران را درگیر می کند. تعداد مبتلایان در جهان بسیار وحشتناک‌تر یعنی هر 3 ثانیه یک نفر است. این تعداد در 30 سال آینده به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت، و به آمار و ارقام سر سام آوری خواهیم رسید که باعث می شود درک بیشتر از این بیماری حیاتی باشد.

این بیماری لاعلاج، همچنان درمان یا علت مناسبی برایش پیدا نشده است. این مشکل پیچیده با بسیاری از عوامل درهم پیچیده شده است، با این حال افزایش سن و ژنتیک از عوامل اجتناب ناپذیر این بیماری هستند که تا کنون شناخته شده اند. اما برخی تحقیقات امیدوار کننده در حال انجام است که نشان می دهد شما می توانید از طریق اصلاحات ساده در سبک زندگی، خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را کاهش دهید.

برای کشف عادت های سالم که آلزایمر را از بین می برد، ادامه مطلب را بخوانید و برای اطمینان از سلامتی خود و دیگران، اگر قبلاً به ویروس کرونا مبتلا شده اید حتما این موارد را از دست ندهید.

عادت هایی که خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش میدهند:

#1 اگر شما به اندازه کافی نمیخوابید

کمخوابی - آلزایمر

بهداشت هاروارد گزارش می دهد که خواب آرام و کافی ممکن است از مغز شما در برابر بیماری آلزایمر محافظت کند. مطالعات نشان داده است که ارتباطی بین خواب کم و خطر تجمع پلاک پروتئین بتا آمیلوئید وجود دارد – یکی از علائم گویای بیماری. پروتئین های آمیلوئید روزانه در مغز شما تجمع می یابند. هنگامی که در موج آهسته خواب هستید – مرحله خواب عمیق که خاطرات شما کمرنگ می شود – مغز شما پروتئین های اضافی آمیلوئید را از بین می برد. اگر خواب شما در طی این مرحله قطع شود، این پروتئین های آمیلوئید می توانند جمع شوند و پلاک هایی بر روی بافت مغز ایجاد کنند. محققان فکر می کنند این ممکن است مرحله اولیه آلزایمر باشد و ممکن است سالها قبل از ظهور علائم رخ دهد.

نکته: داشتن 7 تا 8 ساعت خواب آرام توصیه می‌شود.

#2 اگر شما ورزش نمیکنید

ورزش - آلزایمر

تحرک داشته باشید: طبق یافته‌های بنیاد تحقیق و پیشگیری از آلزایمر، ورزش منظم می تواند خطر آلزایمر را تا 50 درصد کاهش دهد. براساس تحقیقات، زنان 40 تا 60 سال که به طور منظم ورزش می کنند، مغز آنها عملکرد شگفت انگیزی در کاهش شناخت و کاهش حافظه دارد. فعالیت بدنی و ورزش منظم، حتی برای کسانی که بیماری شروع شده نیز روند زوال بیشتری را کاهش دهد. تصور می شود که ورزش با تحریک توانایی مغز در حفظ اتصالات قدیمی و ایجاد اتصالات جدید، در برابر آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل محافظت می کند.

نکته: میزان توصیه شده برای فعالیت بدنی چقدر است؟ یک برنامه ایده آل شامل تمرینات هوازی و تمرینات قدرتی است. 30 تا 40 دقیقه، سه تا چهار روز در هفته در نظر بگیرید.

مرتبط:

#3 اگر رژیم مدیترانه ای ندارید

غذای سالم - آلزایمر

پیشگیری با انتخاب مواد غذایی شروع می شود. آنچه می خورید برای سلامت مطلوب مغز بسیار مهم است و با داشتن رژیم غذایی مناسبِ آلزایمر، می توانید بر سلامت ژن های خود تأثیر بگذارید. مطالعات انجام شده روی افرادی که رژیم غربی داشتند در مقابل افرادی که رژیم مدیترانه ای داشتند، جالب توجه است. اسکن های مغزی که در ابتدای یک مطالعه گرفته شده نشان می دهد کسانی که از رژیم های غربی استفاده می کنند از قبل دارای پروتئین آمیلوئید بیشتری نسبت به افرادی هستند که رژیم مدیترانه ای می خورند. دانشمندان بر این باورند که این پروتئین ها یک ماده زائد از انرژی مصرف شده هنگام ارتباط سلول های مغزی است.

نکته: هنگامی که ما در مورد رژیم غذایی مدیترانه ای صحبت می کنیم، در مورد خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه، آجیل، غلات سبوس دار، روغن زیتون، ماهی، مقادیر متوسط ​​تخم مرغ، لبنیات و خوردن کم گوشت قرمز صحبت می کنیم.

#4 اگر شما ارتباطات اجتماعی ندارید

Social Network

انسان‌ها بسیار اجتماعی هستند. ما در انزوا و به تنهایی خوب عمل نمی کنیم و مغز ما نیز چنین است. مطالعات نشان می دهد که حفظ شغل و داشتن روابط اجتماعی می تواند از آلزایمر و سایر زوال عقل محافظت کند. ایجاد و گسترش یک شبکه اجتماعی قوی از اولویت سلامت روان و مغز است. ارتباط رو در رو با افرادی که به شما اهمیت می دهند و کسانی که به آنها اهمیت می دهید مهم است.

نکته: لازم نیست همه عمر خود را به مهمانی رفتن سپری کنید، فقط باید در مکان و با افرادی باشید که حس شنیده شدن شما به مغزتان القا شود، یعنی شما دیده و شنیده شوید.

#5 اگر شما الکل زیادی مصرف می کنید

اگر اعتدال را رعایت نکنید، مصرف بیش از اندازه مشروبات الکلی باعث زوال عقل می شود، که این خود باعث افزایش خطر ابتلا به آلزایمر می شود. برخی مطالعات نشان داده است که نوشیدن متوسط می تواند باعث کاهش التهاب در بدن شود. مدارک قوی وجود دارد که نشان می دهد نوشیدن زیاد الکل به طور منظم خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را افزایش می دهد.

#6 اگر شما وزن مناسبی ندارید

دلیل دیگه ای که دور شکم خود را کوچک کنید! تحقیقات اخیر نشان می دهد افرادی که در سن 50 سالگی چاق یا دارای اضافه وزن هستند می توانند خطر ابتلا به آلزایمر در سنین پیش رو را افزایش دهند. محققان دریافتند که شرکت کنندگان در تحقیقی با شاخص توده بدنی (BMI) 25 یا بالاتر در سن 50 سالگی احتمال دارد که هفت ماه زودتر از کسانی که در این مطالعه دارای وزن سالم بودند، به آلزایمر مبتلا شوند. همچنین، مطالعه نشان داد در افرادی که BMI بالاتر است، بیماری زودتر اتفاق می افتد.

نکته: یک راه خوب برای شروع کاهش وزن خداحافظی با نوشیدنی های گازدار است. یک قوطی نوشابه حاوی 39 گرم قند اضافه شده است، که بیشتر از توصیه انجمن قلب آمریکا در روز است (36 گرم برای مردان و 25 گرم برای زنان)!

#7 اگر به دنبال یادگیری چیزهای جدید نیستید

اگر به یادگیری خود ادامه دهید، می توانید به کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کمک کنید. هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، مغز شما قویتر می شود. تحقیقات هنوز در حال انجام است، اما مطالعات نشان می دهد که تحریک ذهنی مانند تمرین برای مغز شما عمل می کند. یک راه جالب برای این کار این است که به مدرسه برگردید (نه دبیرستان، اما در کلاس زبان اسپانیایی ثبت نام کنید یا گیتار زدن را یاد بگیرید)! به گفته محققان در هاروارد، رشد سلول های جدید مغزی حتی تا اواخر بزرگسالی نیز ادامه دارد – و عملکرد یادگیری و داشتن تجربیات جدید می تواند این روند را تحریک کند.

نکته: یادگیری یک زبان خارجی را شروع کنید، نقاشی یا مجسمه سازی یاد بگیرید، یک ساز موسیقی تمرین کنید. هرچه فعالیت جدیدتر و پیچیده تر باشد، سود مغز نیز بیشتر خواهد بود.

#8 اگر از کمربند ایمنی و کلاه ایمنی استفاده نمی‌کنید

سر خود را تا آنجا که می توانید ایمن نگه دارید. انواع خاصی از آسیب های سر ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر یا زوال عقل را افزایش دهد. از عواملی که ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد، می توان به شدت آسیب دیدگی و سن آسیب دیدگی اشاره کرد. اگر در یک حادثه رانندگی به سر خود آسیب برسانید یا بدون کلاه ایمنی از دوچرخه خود پرت شوید، این می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را در سال‌های بعد افزایش دهد. آیا می خواهید “مغز هوشمند” داشته باشید؟ هر بار که سوار ماشین می شوید، هر چقدر کوتاه باشد، کمربند ایمنی خود را ببندید و هنگام دوچرخه سواری از کلاه ایمنی استفاده کنید.

نکته: با افزایش سن، سقوط یک خطری مهلک (قوز بالای قوز) است. خانه خود را از نظر مکانهایی که ممکن است بلغزید یا خطر سقوط اشیاء بررسی کنید. به عنوان مثال ، اگر فرش  دارید، اطمینان حاصل کنید که سرجای خود ثابت است و سُر نمی‌خورد. میله های نگهدارنده لباس و پرده را محکم کنید که خطر سقوط نداشته باشند.

#9 اگر فشار خون خود را کنترل نمی کنید

blood pressure

فشار خون فقط برای قلب شما مضر نیست. بسیاری از مطالعات ارتباطی بین فشار خون بالا و زوال عقل نشان می دهند. در حقیقت، مطالعات کالبد شکافی نشان می دهد که علائم آسیب عروقی در مغز در افراد مبتلا به آلزایمر نیز معمول است. مطالعات مشاهده ای، فشار خون بالا در میانسالی، همراه با دیابت و استعمال دخانیات را به عنوان افزایش خطر ابتلا به آلزایمر یا زوال عقل مرتبط دانسته است.

نکته: پایین نگه داشتن فشار خون برای قلب و مغز مفید است. یکی از راه های انجام این کار این است که مصرف الکل را بیش از یک یا دو نوشیدنی در روز محدود نکنید.

بیشتر بخوانید: دانشمندان روش جدیدی برای جلوگیری از کرونا پیدا کردند

#10 اگر سیگار را ترک نمی‌کنید

سیگار کشیدن احتمالاً قابل پیشگیری ترین عامل خطر برای بیماری آلزایمر و زوال عقل است. هرکسی که سیگار می کشد به آلزایمر مبتلا نمی شود. اما برخی مطالعات نشان می دهد که خطر با افزایش و مدت زمان سیگار کشیدن افزایش می‌یابد. و با گذشت زمان پس از ترک سیگار کاهش می‌یابد.

نکته: وقتی سیگار را ترک می کنید، مغز تقریباً بلافاصله از بهبود گردش خون بهره مند می شود. و پوست شما نیز بهتر به نظر می رسد.

پیشنهادی:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا