زندگی امروزسلامت
موضوعات داغ

واکسن کرونا می تواند برای بسیاری از افراد عوارض جانبی داشته باشد

این عوارض معمولا خفیف هستند اما بهتر است در مورد آن اطلاع کافی داشته باشید.

دریافت واکسن COVID-19 مزایای زیادی دارد. محافظت در برابر ویروسی که کل جهان را درگیر کرده، امکان سفر با خیال راحت و معاشرت دوباره در خانه های دوستان و آشنایان و…

برخی از عوارض واکسن COVID-19 چیست؟

بعد از اینکه واکسن به شما تزریق شد ممکن است بازوی شما احساس درد کند و ممکن است قرمزی یا تورم در نزدیکی محل تزریق وجود داشته باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که دچار سردرد ، تب ، درد عضلانی ، لرز ، خستگی یا حالت تهوع شوید. این موارد عوارض خفیف و موقتی واکسن کرونا هستند که در برابر مزایای آن زیاد به چشم نمی آید.

مواردی که در لیست CDC مشاهده می شود یکی از رایج ترین عوارض است که در بالا به آن اشاره شد. ممکن است موارد دیگری هم وجود داشته باشد که کمتر اتفاق می افتد یا هنوز در مطالعات نشان داده نشده است. محققان هنوز در حال جمع آوری اطلاعات در مورد واکسن ها و عوارض جانبی آنها هستند.

واکسن کرونا

افرادی که در ایالات متحده هستند به محققان در جمع آوری داده ها درباره عوارض جانبی واکسن کمک می کنند. آنها می توانند پس از گرفتن عکس، در برنامه CDC’s safe-safe نیز ثبت نام کنید. این یک سیستم مبتنی بر تلفن هوشمند است که پس از واکسیناسیون از شما در مورد عوارض جانبی شما می پرسد.

تزریق دوباره ی واکسن کرونا

علائم شما ممکن است بعد از تزریق دومین واکسن بیشتر از علائم قبلی باشد. این موضوع چیز بدی نیست. بلکه به این معناست که بدن شما از اولین واکسن درس خود را آموخته است و سیستم ایمنی بدن شما اکنون آماده مبارزه با ویروس کرونا است.

به احتمال زیاد افراد جوانتر شاهد عوارض جانبی هستند. با افزایش سن سیستم ایمنی بدن به تدریج ضعیف می شود. سیستم ایمنی افراد جوانتر به احتمال زیاد به واکسن واکنش جدی نشان می دهد و باعث می شود که در اثر مبارزه با عفونت ، بدن آنها عوارض جانبی را احساس کند.

همچنین زنان بعد از زدن واکسن بیشترین عوارض جانبی را گزارش می کنند. بسیاری از زنان به طور کلی پاسخ ایمنی قوی تری به واکسن ها دارند. اما عوامل دیگر.

آیا قبل از واکسن دارو مصرف کنیم؟

دارو بعد از واکسن

خیر. به هیچ وجه توصیه نمی شود قبل از واکسیناسیون از داروهای بدون نسخه مانند : ایبوپروفن ، آسپیرین یا استامینوفن  به منظور تلاش از جلوگیری عوارض جانبی مرتبط با واکسن استفاده کنید. در صفحه CDC (مراکز کنترل پیشگیری و مبارزه با بیماری) در مورد آمادگی برای واکسیناسیون COVID-19 آمده است. با مطالعه آن می توانید از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

از طرف دیگر محققان مطمئن نیستند که آیا این داروها می توانند میزان عملکرد واکسن را تغییر دهند یا خیر. بنابراین آنها از افراد می خواهند که درد را تحمل کنند و از داروهای ضد درد یا آنتی هیستامین ها استفاده نکنند.

بعد از تزریق چطور؟

بعد از تزریق واکسن کمی داستان متفاوت است. البته CDC هنوز توصیه می کند قبل از تصمیم به مصرف دارو با پزشک خود صحبت کنید. اما همچنین می گوید که اگر دلیل پزشکی دیگری ندارید که از مصرف عادی این داروها جلوگیری کنید، برای تسکین عوارض جانبی پس از واکسیناسیون می توانید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید.

اگر بعد از زدن واکسن احساس درد کردید، CDC توصیه می کند یک دستمال شستشوی خنک را روی محل قرار داده و بازوی خود را ماساژ دهید.

اثرات جدی تر

مواردی از افراد مشاهده شده است که واکنش آلرژیک شدیدی نسبت به واکسن نشان می دهند. به اندازه ای که نیاز به استفاده از دارو یا مراجعه به بیمارستان داشته باشند. این یکی از دلایلی است که از مردم خواسته می شود تا برای مدت 15 دقیقه پس از دریافت واکسن خود را برای مشاهده به پزشک مراجعه کنند.

افراد دیگر ممکن است در طی چهار ساعت از زمان زدن واکسن خود آنچه را که هنوز واکنش “فوری” تلقی می شود (کهیر ، خس خس سینه ، تورم) داشته باشند. در آن موارد نادر پزشکان ممکن است به شما توصیه کنند واکسن دیگری بگیرید.

در خارج از ایالات متحده ، برخی از محققان متوجه شده اند که در موارد بسیار نادر ، برخی از افرادی که واکسن COVID-19 AstraZeneca را دریافت می کنند نیز دچار لخته خون جدی می شوند. این ممکن است به دلیل واکنش آنتی بادی غیرمعمول باشد ، اما هنوز دقیقاً مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد لخته می شود یا چه کسی در معرض بالاترین خطر قرار دارد ، اگرچه در افراد مسن ایمن تر به نظر می رسد. این واکسن خاص مجاز به استفاده در ایالات متحده نیست.

چه زمانی باید در مورد اثرات جانبی نگران باشم؟

CDC توصیه می کند اگر عوارض جانبی شما بعد از چند روز برطرف نشد و یا باعث نگرانی شما شد با پزشک صحبت کنید. باید گفت که عوارض جانبی نشانه آن است که بدن شما در حال ساخت سیستم دفاعی COVID-19 خود است، اما اگر آن را ندارید به این معنی نیست که واکسن مثر نیست. شما هنوز هم محافظت می شوید. شما فقط یکی از افراد خوش شانس هستید که سیستم ایمنی بدن شما واکنش دهی خوبی دارد.

بیشتر بخوانید:


نیویورک تایمز می گوید : این هفته CDC دستورالعمل های تمیزکاری خود را به روز کرد. و تأکید کرد که احتمال ابتلا به ویروس از یک سطح فقط 1 در 10،000 است. این یک تغییر بزرگ نسبت به اوایل بیماری همه گیر است.، زمانی که همه ما همه چیزهایی را که به خانه های ما آمده بود ضدعفونی می کردیم. تمیز کردن هنوز مهم است. خصوصاً در اطراف فرد مبتلا به کرونا اما حالا بسیاری از کارشناسان فکر می کنند خطر انتقال بیشتر از طریق هوا است.

برخی از دانشمندان آزمایش واکسن کم هزینه را شروع می کنند.که ساخت آن آسان تر از گزینه های جایگزین است. اگر جواب دهد ، می تواند تفاوت زیادی در فشار برای واکسیناسیون جهانی ایجاد کند.

دانشمندان برای رسیدن به یک رویای دست نیافتنی تلاش می کنند: یک قرص ساده برای درمان Covid-19
تولید داروهای ضد ویروسی بسیار دشوار است ، اما برخی از محققان هنوز امیدوارند. این یک مأموریت بسیار پیچیده است که گفتن آن قطعاً آسان تر از انجام آن است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا