تکنولوژیعلم و دانشفیلم

استیون اسپیلبرگ در مورد هوش مصنوعی گفت: من را می ترساند!

اظهار نظر کارگردان مطرح جهان استیون اسپیلبرگ در مورد هوش مصنوعی

با اینکه از ورود هوش مصنوعی در جوامع و صنایع مختلف زمان زیادی نمیگذرد، تکامل و نحوه رویارویی آن با آینده به موضوع مورد بحث هر محفلی تبدیل شده است. آنقدر که صاحبان مشاغل و هنرمندان نیز از تاثیر آن در آینده کاری و زندگی سخن میگویند.

این حقیقت که انسان از رویارویی با موجودات هوشمندتر از خود و نحوه برخورد آن موجود هوشمند با انسان، ترس دارد قابل کتمان نیست. این دلیل نیز به خودی خود باعث می شود همه به صحبت در باره هوش‌مصنوعی بپردازند.

یکی از جدیدترین آنها استیون اسپیلبرگ، کارگردان سرشناس سینما است که به خاطر فیلم های متعددش شهرت زیادی دارد.

به هر حال، این بار او به دلیل اظهارات اخیر خود (همانطور که توسط Gizmodo در مصاحبه با استفان کولبرت گزارش شده) در مورد هوش‌مصنوعی مورد توجه قرار گرفته است.

علاوه بر این، جزئیات که در بالا گفته شد، احتمالا آقای اسپیلبرگ در این مورد کاملاً کنجکاو بوده است، زیرا این کارگردان به طور غیرمستقیم از طریق سینما با این مقوله در ارتباط بوده است و  فیلم هایی مانند «A.I. هوش‌مصنوعی (A.I. Artificial Intelligence 2001)» و «گزارش اقلیت (Minority Report 2002)» را که با موضوع هوش‌مصنوعی هستند، کارگردانی کرده است.

استیون اسپیلبرگ درباره هوش مصنوعی

از جمله صحبت هایی که در این مصاحبه رد و بدل شده است، این کارگردان به وضوح از احتمال افزایش هوش مصنوعی؛ احساس ترس خود را بیان کرده است.

استیون اسپیلبرگ:

به طور کلی، شما چیزی را که خلق کرده اید، که یک رایانه است، به آن استقلال می دهید بر اساس دیدگاه خود و درباره خودتان به عنوان یک شخص انسانی استقلال داشته باشد .

با این حال، روح انسان غیرقابل تصور و غیرقابل توصیف است. با هیچ الگوریتمی نمی توان آن را ایجاد کرد.

این چیزی است که فقط در ما وجود دارد. اگر ما این را از دست بدهیم بخاطر اینکه قرار است کتاب ها، فیلم ها، موسیقی ها  توسط ماشین هایی که ساخته ایم  ساخته شوند… آیا قرار است اجازه دهیم همه این ها رخ دهد؟ این موضوع من را ترسانده است.

بنابراین، کارگردان از این احتمال که یک هوش مصنوعی بتواند «روح خلاق» را از خلاقیت‌هایی که انسان‌ها از ابتدا تا کنون ساخته‌اند، هر هنری که باشد، بگیرد، تا حدودی «ترس» دارد.

همه اینها پس از ظهور ابزارهایی در ماه‌های اخیر رخ می‌دهد که نشان می‌دهد هوش مصنوعی می‌تواند انیمیشن‌های خود را بسازد، تصاویر بکشد و آهنگ‌های موسیقی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا