سیستم عامل هاکامپیوترلپتاپ

۵ نکته که قبل از ارتقای RAM کامپیوتر باید آن‌ها را در نظر بگیریم

۵ نکته که قبل از ارتقای RAM

در گذشته کاربران فقط با ارتقای رم می‌توانستند سرعت کامپیوتر خود را تا جای  قابل توجهی زیاد کننداما امروزه، همچین کاری لزوما منجر به بهبود وضعیت کامپیوتر شما نمی‌شود. اگر به فکر افزایش RAM کامپیوتر خود هستید، قبل از انجام همچین کاری به این ۵ نکته توجه کنید.

آیا اصلا به ارتقای RAMنیاز دارید؟

در برخی شرایط ارتقای رم یک اقدام بسیار خوب محسوب می‌شود. یک کامپیوتر برای استفاده‌های روزمره مانند وب‌گردی، استریم ویدیو، اجرای برنامه‌های مایکروسافت آفیس و اجرای یک یا دو بازی معمولی باید حداقل از ۸ گیگابایت حافظه رم بهره ببرد. البته در حال حاضر بسیاری از کامپیوترها و لپ‌تاپ‌های پایین‌رده و میان‌رده از فقط ۴ گیگابایت رم استفاده می‌کنند. به همین دلیل اگر فقط چند برنامه را با هم اجرا کنید، سرعت سیستم تا حد خیلی زیادی پایین می‌آید.

در نتیجه به طور کلی حداقل ۸ گیگابایت حافظه رم پیشنهاد می‌شود. اگر لپ‌تاپ شما بر روی این مقدار حافظه رم است، دفترچه راهنمای آن را نگاهی کنید تا ببینید. آیا افزایش RAM آن به سادگی امکان‌پذیر است یا نه. برخی لپ‌تاپ‌ها از رم یکپارچه با مادربرد استفاده میکنند. که در این صورت ارتقای RAM غیر ممکن است.

در این حال، گیمرهایی که می‌خواهند بهترین و جدیدترین بازی‌ها را اجرا کنند، به حداقل ۱۶ گیگابایت رم نیاز دارند. قبل از این مقدار دیگر بستگی به نحوه‌ی استفاده شما از کامپیوتر دارد. به‌عنوان مثال یک گیمر حرفه‌ای که فیلم‌های ۴K را هم تدوین می‌کند، بهتر است از حدود ۳۲ گیگابایت حافظه رم استفاده کند.

۱. یافتن دلیل اصلی مشکل

گر کمبود حافظه RAM دلیل اصلی مشکلات کامپیوتر شما است، با نگاهی بر عملکرد سیستم می‌توانید این موضوع را تشخیص دهید. کافی است در ویندوز کلیدهای Ctrl+Shift+Esc را فشار دهید. تا قسمت Task Manager باز شود. سپس برای نگاهی به  این موضوع، بر گزینه‌ی More Details و بعد از آن تب Performance و در نهایت بخش Memory کلیک کنید.

حالا در حالی که Task Manager باز است، کارهای خود را با کامپیوتر انجام دهید. زمانی که سرعت سیستم پایین می‌آید، به غیر از نمودار  حافظه RAM که میزان مصرف آن را نشان می‌دهد، در پایین در قسمت In Use می‌توانید ببینید که در حال حاضر چند گیگابایت از RAM استفاده شده است.

اگر در چنین شرایطی می‌بینید که همچنان بخش زیادی از حافظه رم آزاد است، به احتمال زیاد با مشکل مربوط به رم مواجه نیستید. اما اگر هر بار که سرعت سیستم پایین می‌آید حداکثر ظرفیت حافظه رم  استفاده شد، پس به ارتقای رم نیاز دارید.

۲. آیا XMP فعال شده است؟

اگر از کامپیوتر شخصی استفاده می‌کنید، این احتمال وجود دارد که حداکثر سرعت حافظه RAMاستفاده  نمی‌شود. در این زمینه، باید بگوییم که بایوس برخی مادربردها از یک ویژگی به نام XMP دارند که البته اگر از پردازنده‌ی AMD استفاده می‌کنید احتمالا در تنظیمات بایوس با عبارت DOCP روبرو می‌شوید.

XMP یکی از تکنولوژی‌های اینتل محسوب می‌شود که به طور کلی یک ابزار اورکلاک است. متأسفانه این گزینه در بایوس همه‌ی مادربردها دیده نمی‌شود و البته تمام حافظه‌های RAM هم دارای پروفایل XMP نیستند. در هر صورت اگر در بایوس این گزینه را فعال کنید، حافظه رم با سرعت بالاتری کار خود را انجام می‌دهد و این موضوع منجر به بهبود عملکرد سیستم می‌شود.

 

این را هم بخوانید :به روزرسانی ویندوز ۱۰ اشکالات موجود در سیستم عامل را برطرف می کند

 

۳. بررسی سرعت حافظه رم

ارتقای RAM کامپیوتر به سادگی تغییر حافظه یا کارت گرافیک نیست. اول باید نوع درست را انتخاب کنید . و سپس سرعت رم مناسب باید با مادربرد مطابقت داشته باشد.

علاوه بر این، اگر قصد دارید یک حافظه RAM را نگه دارید و یکی دیگر کنار آن قرار دهید، هر دو آن‌ها باید سرعت یکسانی داشته باشند. به همین خاطر بسیاری از کاربران برای محکم‌کاری معمولا از دو حافظه RAM یکسان استفاده می‌کنند. همچنین قبل از ارتقا، به حداکثر سرعتی که مادربرد پشتیبانی می‌کند توجه کنید تا بتوانید از نهایت توان استفاده کنید.

روی هم رفته اگر رم فعلی سیستم شما سرعت پایینی مانند ۲۴۰۰ مگاهرتز دارد، با استفاده از رم مبتنی بر سرعت ۳۰۰۰ مگاهرتز یا بیشتر، با بهبود قابل توجه عملکرد سیستم مواجه می‌شوید. اما اگر در حال حاضر سرعت رم سیستم حدود ۳۰۰۰ مگاهرتز است، افزایش سرعت آن دیگر در آن حد محسوس نخواهد بود. البته این موضوع تا حد زیادی به دیگر مشخصات کامپیوتر و نحوه استفاده شما از آن بستگی دارد.

۴. استفاده از حافظه SSD به جای ارتقای RAM

اگر دلیل اصلی کاهش سرعت سیستم کمبود حافظه RAM نیست، پس از چند راهکار دیگر می‌توانید استفاده کنید. اگر کامپیوتر شما همچنان از هارد درایو است، بهتر است آن را به حافظه SSD ارتقا دهید. حتی اگر از حافظه‌های SSD قدیمی  یعنی بر SATA III مانند سامسونگ ۸۶۰ Evo استفاده کنید، همچنان با بهبود قابل توجه عملکرد سیستم مواجه می‌شوید. اگر هم مادربرد سیستم از حافظه‌های NVMe پشتیبانی می‌کند، بهبود عملکرد چشمگیرتر خواهد بود.

همچنین اگر در کیس کامپیوتر فضای خالی وجود دارد، می‌توانید از هارد درایو به‌عنوان حافظه ثانویه بهره ببرید. در ضمن استفاده از آن به‌عنوان هارد اکسترنال هم امکان‌پذیر است.

۵. بررسی پردازنده و کارت گرافیک

اگر به این نتیجه رسیدید که مشکل اصلی حافظه RAM نیست و ارتقا به SSD قبلا انجام شده، احتمالا وقت آن رسیده که پردازنده یا کارت گرافیک را بررسی کنید یا شاید هم وقت خرید یک سیستم جدید رسیده است.

برای بررسی عملکرد پردازنده، بار دیگر Task Manager را باز کنید ولی این بار به بخش پردازنده  بروید. آیا وقتی چند برنامه را باز می‌کنید یا در حال اجرای بازی پردازنده از تمام توان خود استفاده می‌کند؟ برای اطمینان بیشتر، این کار را با چند بازی و برنامه‌ی مختلف امتحان کنید زیرا برخی از آن‌ها به طور کلی فشار زیادی بر روی پردازنده وارد می‌کنند.

اگر بودجه کافی برای ارتقای پردازنده ندارید، پس حداقل حالا از محدودیت سیستم خود خبردار شده‌اید. در چنین حالتی، بهتر است چندین برنامه را به طور هم‌‌زمان باز نکنید و اگر می‌خواهید یک بازی را اجرا کنید، قبل از انجام این کار تمام برنامه‌های موجود در پس‌زمینه را ببندید.

همچنین اگر مشکل از پردازنده نیست، بهتر است عملکرد کارت گرافیک را بررسی کنید. البته باید خاطرنشان کنیم کارت گرافیک یا پردازنده گرافیکی عمدتا برای نرم‌افزارهای سنگین گرافیکی و بازی‌ها استفاده می‌شود.

افرادی که با کمبود بودجه مواجه هستند، می‌توانند سیستم خود را اورکلاک کنند تا از نهایت عملکرد قطعات بهره ببرند. چنین کاری البته مصرف انرژی را افزایش می‌دهد و حتی احتمال کاهش عمر پردازنده و کارت گرافیک هم وجود دارد. اما همان‌طور که گفتیم اگر بودجه‌ی کافی برای ارتقای سیستم قدیمی خود ندارید، اورکلاک کردن بهترین راهکار محسوب می‌شود.

نتیجه گیریی

رم یکی از قطعات عجیب کامپیوترها حساب می شود. از یک طرف اگر سیستم به اندازه‌ی کافی حافظه رم نداشته باشد، ارتقای آن می‌تواند عملکرد سیستم را به طور چشمگیری بهبود ببخشد. اما از سوی دیگر اگر تمام ظرفیت حافظه رم استفاده نشود، ارتقای آن تأثیر قابل توجهی نخواهد داشت. برای افرادی که به ارتقای رم نیاز ندارند، بهره‌گیری از حافظه SSD، ارتقای پردازنده یا نصب کارت گرافیک جدید احتمالا انتخاب‌های بهتری هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا