زندگی امروزسلامتعلم و دانش
موضوعات داغ

ما انسان ها چند درصد از مغز خود را استفاده می کنیم + ویدئو

مغز پیچیده ترین اندام در بدن انسان است. بسیاری معتقدند که افراد فقط 10 درصد از مغز خود را استفاده می کند. آیا درست است؟؟

دو سوم مردم معتقدند که: ما فقط از 10 درصد مغز خود استفاده می کنیم. مغز ما دارای نورون های متغیر است و در حالی که بیشترین اطلاعات ممکن را در اختیار دارند، از حداقل انرژی استفاده می کند.

 

 

ما چند درصد از مغز خود را استفاده می کنیم؟

مغز یک شخص تعیین می کند که چگونه دنیای اطراف خود را تجربه می کند. مغز حدود 3 پوند معادل 1.36 کیلوگرم وزن دارد و حدود 100 میلیارد نورون دارد(سلول هایی که اطلاعات را حمل می کنند)

در این مقاله ما بررسی می کنیم که انسان ها چه مقدار از مغز را استفاده می کنند.

مطالعات دانشمندان این افسانه را که انسان ها فقط 10 درصد از مغز خود را استفاده می کنند نقض کرده اند. طبق یک نظرسنجی از سال 2013 حدود 65 درصد آمریکایی ها معتقدند که ما فقط از 10 درصد مغز خود استفاده می کنیم.

افسانه

طبق مصاحبه ای با متخصص مغز و اعصاب ، باری گوردون ، در Science American ، این فقط یک افسانه است. وی توضیح داد که اکثر مغز تقریباً همیشه فعال است.

یک روش متداول تصویربرداری از مغز ، به نام تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی یا (fMRI) می تواند فعالیت در مغز را اندازه گیری کند در حالی که فرد وظایف مختلفی را انجام می دهد.

با استفاده از این روش و روش های مشابه ، محققان نشان می دهند که بیشتر مغز ما در بیشتر اوقات استفاده می شود ، حتی زمانی که شخصی یک عمل بسیار ساده را انجام می دهد. حتی در موقعی که ما خواب هستیم مغز ما فعال است.

 

 

بیشتر بخوانید: ویدئوی تأثیر بیماری کرونا روی مغز +زیرنویس فارسی

 

 

افسانه 10 درصدی از کجا آمده است؟

مشخص نیست که این افسانه چگونه آغاز شده است ، اما چندین منبع احتمالی وجود دارد.

ویلیام جیمز روانشناس و نویسنده در مقاله ای که در سال 1907 در مجله Science منتشر شد ، استدلال کرد که انسان ها فقط از بخشی از منابع ذهنی خود استفاده می کنند. با این حال او درصدی را مشخص نکرد.

همچنین در بین دانشمندان این عقیده وجود دارد که سلول های عصبی حدود 10 درصد از سلول های مغز را تشکیل می دهند. این موضوع ممکن است در افسانه 10 درصدی نقش داشته باشد.

بهبود عملکرد مغز

مغز

مغز ما مثل هر عضو دیگر بدن تحت تأثیر سبک زندگی، رژیم غذایی و میزان ورزش ما قرار می گیرد. برای بهبود سلامت و عملکرد مغز می توانید کارهای زیر را انجام دهد.

رژیم متعادل داشته باشید
آجیل ها سرشار از اسیدهای چرب امگا و آنتی اکسیدان هستند و باعث می شوند برای سلامت مغز مفید باشند. خوب غذا خوردن باعث بهبود سلامت و رفاه عمومی می شود.

برخی از میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین E هستند مانند اسفناج ، کلم بروکلی و بلوبری. بعضی دیگر از میوه ها غنی از بتا کاروتن هستند ، از جمله فلفل قرمز و سیب زمینی. ویتامین E و بتا کاروتن سلامت مغز را تقویت می کند.

ماهی ها سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که ممکن است از عملکرد شناختی پشتیبانی کنند.

به طور منظم تمرین کن
ورزش منظم همچنین خطر مشکلات سلامتی را که ممکن است منجر به آسیب به مغز شود را کاهش می دهد. فعالیت های قلبی عروقی مانند راه رفتن سریع به مدت 30 دقیقه در روز می تواند برای کاهش خطر عملکرد مغز کافی باشد.

دوچرخه سواری، آهسته دویدن، شنا کردن از ورزش هایی است که می توانید برای سلامت مغز خود انجام دهید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا