زندگی امروزسلامتکسب و کارمسافرت
موضوعات داغ

محدودیت های جدیدی که از اول آذر به دلیل شیوع کرونا اجرا می شوند

فقط یک سوم کارمندان شهرهای قرمز در محل کار خود حضور پیدا می کنند -در شهرهای قرمز محدودیت های تردد جدیدی اعمال می شود - آموزش ها همچنان آنلاین است

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: طرح جامع اعمال محدودیت های برای کنترل کرونا با سطح بندی شهرها به مناطق قرمز، نارنجی و زرد از شنبه اول آذر در سراسر کشور اجرا می شود.

به نقل از ایرنا

 

سخنان رئیس جمهور

حسن روحانی

حسن روحانی گفت: از اول آذر ماه در سراسر کشور محدودیت‌هایی اجرا می‌شود. وی ادامه داد که : نزدیک ۹ ماه است که با معضل شیوع ویروس کرونا رو به رو هستیم و متاسفانه موج جدید این ویروس در جهان شیوع پیدا کرده است و مشکلات زیادی را برای کشورها و مردم ایجاد کرده است. بسیاری از دولت‌ها ناچار شدند که محدودیت‌ها را دوباره افزایش دهند، ما هم به همین دلیل در هفته‌های اخیر در ۴۳ شهرستان و در ۴۶ شهرستان حدود ۹۰ شهرستان محدودیت زیادی را ایجاد کردیم. از هفته پیش در مراکز استان‌ها محدودیت زیادی ایجاد شد.

رئیس جمهوری ادامه داد: هدف از این محدودیت‌ها این است که مردم متوجه شوند که شرایط فوق العاده است و ما از دیگر ما در شرایط عادی به سر نمی بریم. همه باید کمک کنند که بتوانیم از این مساله با کمترین ضرر عبور کنیم. آنچه که مهم است در مرحله اول آموزش است ما باید سواد سلامت مردم را بالا ببریم.

مردم باید به خوبی بدانند علائم این بیماری چیست،  هنوز هم در جامعه افرادی هستند که می‌گویند من علامتی ندارم فقط درد عضلانی دارم. باز هم از او می‌پرسند علامتی داری؟ می گوید چند روز است که حس چشایی و بویایی کار نمی‌کند معلوم است آموزش به اندازه کافی به مردم داده نشده است.

وی گفت که مردم فکر می‌کنند باید تب شدید داشته باشند و یا باید در شرایطی باشند که مدام سرفه کنند تا احساس کنند این بیماری سراغ آنان آمده است. ما سطح آموزش را باید بالا ببریم دوم این که مردم باید اعتماد صد درصد به ستاد ملی کرونا و قرارگاه داشته باشد این اعتماد هر چه کمتر شود به ضرر ماست.

 

تقسیم بندی شهر های قرمز، نارنجی و زرد

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: بر اساس این طرح شهرستان های کشور بر اساس میزان بیماری کرونا و بستری در بیمارستان به سه سطح قرمز، نارنجی و زرد تقسیم می شود. شهر هایی که در سطح زرد قرار دارند کمترین اعمال محدودیت و همچنین شهرهایی که در سطح نارنجی هستند کمی بیشتر از سطح زرد محدودیت دارند. و اما آخرین سطح یعنی قرمز بیشترین میزان محدودیت را به همراه دارد.

دکتر رئیسی افزود: بر اساس این مصوبه، تعطیلی ها فقط شامل مشاغل و کسب و کارها نیست. این تعطیلی ها شامل : مدارس، آموزشگاه ها، دانشگاه ها و مراسم فرهنگی و مذهبی نیز می شود.

رئیسی تأکید کرد: اعمال محدودیت ها و جریمه برای رفع کرونا راه حل نهایی نیست که ما به آن نیاز داریم، این محدودیت ها فقط راه حل موقت است. تا موقعی که دارو یا مسکن موثری پیدا نشده راه حل اساسی رعایت پروتکل های بهداشتی و مراقبت از خانواده، اطرافیان، همکاران و …. است. ما با مراقبت از اطرافیان خود می توانیم از شر محدودیت ها خلاص شویم. چون که هر محدودیت تبعاتی را به همراه دارد و طبیعتاََ محدودیت ها از سر اجبار و ناچاری است

 

 

محدودیت های کرونایی از اول آذر

 1. چه مشاغلی تعطیل هستند؟
 2. این محدودیت ها شامل چند استان می شود؟
 3. محدودیت ها برای کارکنان دولت به چه صورت است؟
 4. تکلیف آموزش و مدرسه چیست؟
 5. مراسمات فرهنگی و مذهبی چه می شوند؟ 
 6. آیا محدودیت های تردد اضافه می شود؟

این ها سوال هایی هستند که در ذهن اکثر مردم وجود دارد و ما قصد داریم تا هر یک را بر اساس سطوح مختلفِ قرمز ، نارنجی و زرد برسی کنیم. محدودیت های کرونایی که در زیر مشاهده می کنید از اول آذر اجرا خواهند شد.

 

سطح هشدار قرمز 

 1. مشاغلی که تعطیل هستند : مراکز درمانی و داروخانه ها. مراکز امدادرسانی و نجات (آتش نشانی ، اورژانس و …). سوپر مارکت ها و فروشگاه های زنجیره ای. مراکز ارائه دهنده خدمات ضروری (آب ، برق، تلفن و …)
 2. بیش از 100 استان و اکثر مراکز استان ها
 3. تقریبا یک سوم کارکنان در ادارات حضور پیدا می کنند
 4. تمامی آموزش ها به صورت غیر حضوری و آنلاین ادامه پیدا می کند
 5. حدودا دو هفته محدودیت خواهند داشت
 6. خودرو ها با پلاک های بومی نمی توانند از شهر خارج شوند و پلاک های غیر بومی نمی توانند وارد شهر های قرمز یا نارنجی شوند

 

سطح هشدار نارنجی 

 1. محدودیت مشاغل سطح 3 و 4 در آنها اجرا می شوند
 2. حدود 150 شهر یا شهرستان جزو این محدودیت ها هستند
 3. یک دوم کارکنان در ادارات حضور پیدا می کنند
 4. تمامی آموزش ها به صورت غیر حضوری و آنلاین ادامه پیدا می کند
 5. حدودا دو هفته محدودیت خواهند داشت
 6. خودرو ها با پلاک های بومی نمی توانند از شهر خارج شوند و پلاک های غیر بومی نمی توانند وارد شهر های قرمز یا نارنجی شوند

 

سطح هشدار زرد

 1. سطح شغلی 4 در آن محدود می شود
 2. تقریبا 155 شهر یا شهرستان جزو این محدودیت ها هستند
 3. دو سوم کارکنان در ادارات حضور پیدا می کنند
 4. تمامی آموزش ها به صورت غیر حضوری و آنلاین ادامه پیدا می کند
 5. حدودا دو هفته محدودیت خواهند داشت
 6. بر اساس شرایط اعلام خواهد شد

 

بیشتر بخوانید :

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا