تکنولوژیعلم و دانشعمومی

تلسکوپ فضایی هابل، خمش نورهای کیهانی را تماشا میکند

این تصویر خارق العاده از تلسکوپ فضایی هابل NASA / ESA از خوشه کهکشان Abell 2813 (که با نام ACO 2813 نیز شناخته می شود) زیبایی تقریباً ظریفی دارد ، که همچنین نشان دهنده فیزیک قابل توجه کار در آن است. این تصویر به طرز چشمگیری مفهوم عدسی گرانشی را نشان می دهد.

تلسکوپ فضایی هابل (به انگلیسی: Hubble Space Telescope) به اختصار HST تلسکوپی است که در سال ۱۹۹۰  حدود 30 سال پیش توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش زمین قرار گرفت. نام این تلسکوپ که از نام کیهانشناسی به نام ادوین هابل گرفته شد، در واقع یک برنامه مشترک بین ناسا و سازمان فضایی اروپا است. HST یا هابل یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ های فضایی تا کنون است، با این حال این تلسکوپ اولین تلسکوپی نبوده که به فضا ارسال شده است.

تلسکوپ هابل

در پروژه ای جدید تلسکوپ هابل، در میان نقاط ریز، مارپیچ و بیضی شکل کهکشان های متعلق به خوشه، چندین شکل هلال متمایز وجود دارد. این قوس های منحنی نور کهکشان های منحنی نیستند. آنها نمونه های محکمی از پدیده ای هستند که به عنوان عدسی گرانشی شناخته می شود.

تلسکوپ فضایی هابل

عدسی گرانشی زمانی اتفاق می افتد که جرم جسم باعث خم شدن نور شود. هلال های منحنی و شکل “S” از کهکشان هایی فراتر از Abell 2813 قرار دارند. جرم کهکشان آنقدر جرم دارد که مانند یک عدسی گرانشی عمل می کند و نور را از کهکشانهای دورتر خم می کند. این اعوجاج ها می توانند به شکل های مختلف مانند خطوط طولانی یا قوس ظاهر شوند.

این شواهد بصری، مبنی بر اینکه جرم باعث خم شدن نور می شود، مشهور است به عنوان اثبات نظریه نسبیت عام انیشتین.

این تصویر مجموعه ای از مشاهدات گرفته شده با دوربین پیشرفته و 3 دوربین عریض تلسکوپ فضایی هابل برای بررسی است.

تلسکوپ جمیز وب جانشین هابل

جانشین تلسکوپ فضایی هابل، تلسکوپ فضایی جیمز وب به انگلیسی: (“James Webb Space Telescope (JWST / “Webb است که قرار است امسال به فضا پرتاب شود. تا وضوح و حساسیت بسیار بالاتری را فراهم کند و گستره وسیعی از تحقیقات در زمینه‌های نجوم و کیهان‌شناسی امکان‌پذیر گرداند. از اهداف این تلسکوپ میتوان به، مشاهده برخی از وقایع و اجرام دوردست در جهان مانند شکل‌گیری و تکامل اولین کهکشان‌ها، از فهم چگونگی شکل‌گیری ستارگان و سیاره‌ها و تصویربرداری مستقیم از سیاره‌های فراخورشیدی و نواخترها اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا