تکنولوژیزندگی امروزسلامتکتابموبایل

راه هایی برای ترک کردن اعتیاد به گوشی همراه

ترک اعتیاد به گوشی موبایل

برخی ها ممکن است بگویند که به گوشی اعتیاد نداریم. فقط از آن لذت می بریم. اما همان افراد احتمالاً جملاتی از این قبیل را می گویند: “کاش وقت بیشتری برای انجام کارهایی که دوست دارم داشته باشم.

مردم به طور متوسط ​​سه ساعت در روز پای تلفن های خود هستند. در دوران قبل از گوشی های هوشمند این آمار فقط 18 دقیقه بود.

اگر بچه دارید، این مسئله خیلی جدی تر است. کودکان همدلی و هوش هیجانی را از صفحه نمایش نمی آموزند. بچه ها امروزه 20 درصد زمان کمتری را به بازی رو در رو می گذرانند.

بدون شک، استیو جابز با iPad جهان را تغییر داد. اما چیزی که اکثر مردم نمی دانند این است که او اجازه نمی دهد فرزندانش از آن استفاده کنند. همانطور که او در سال 2010 به نیویورک تایمز گفت: “ما میزان استفاده از گوشی بچه های خود در خانه را محدود می کنیم.”

آیا ما واقعاً ناخواسته معتاد تلفن ها هستیم؟

به این فکر کنید: هزاران نفر هر روز جراحی می کنند و به آنها مسکن بسیار قوی داده می شود. اما تعداد بسیار کمی معتاد می شوند. چرا؟؟

شما فقط وقتی اعتیاد پیدا می کنید که انگیزه های روانشناختی وجود داشته باشد که برای شما برآورده نشده باشد: تنهایی ، اینکه مورد آزار و اذیت قرار گرفته اید یا نمی توانید اتفاقات خوبی را در زندگی خود رقم بزنید.

ما در دوران پر اضطرابی زندگی می کنیم. و تلفن ها می توانند این اضطراب را تسکین دهند. اما آنها همچنین می توانند به این اظطراب اضافه کنند

احتمالاً شنیده اید که تمایل به برداشتن وسایل ما شبیه سایر اشکال اعتیاد رفتاری است. مانند اعتیاد به خرید. اما “چگونه می توانیم بر اعتیاد خود به گوشی های همراه غلبه کنیم تا بتوانیم روی چیزهایی که مهم هستند تمرکز کنیم؟”

 

1. به خود بگویید انجام نمی دهم

به خود بگویید: “من تلفن خود را بیش از یک ساعت چک نمی کنم” در مقابل، “من نمی توانم تلفن خود را بیش از یک ساعت چک کنم.” خب جمله اول درست تر است و تأثر آن بیشتر.

“نکن” گزاره ای اعلانی است. وقتی می گویید “نمی کنم” به خود شما این قدرت را می دهد که تصمیمی را که گرفته اید عملی کنید.

وقتی می گویید “نمی توانم” به نظر می رسد که برخی از نیروهای خارجی به شما می گویند نباید این کار را انجام دهید. نحوه عملکرد انگیزه انسان و نحوه تصمیم گیری انسان این است که وقتی در درون ما چیزی بوجود می آید. ما دوست نداریم به ما بگویند که چه کاری می توانیم انجام دهیم و چه کاری نمی توانیم انجام دهیم. پس در نتیجه یک احساس باید درون ما شکل بگیرد.

مطالعات در مورد یک هدف ورزشی نشان می دهد که آنهایی که به خود گفتند: “من نمی توانم یک تمرین را از دست بدهم” فقط 10 درصد موفق بودند. اما کسانی که گفتند:”من تمرینات را از دست نمی دهم” 80 درصد موفق بودند.

 

2. دوری از گوشی

اعتیاد به گوشی

وقتی کاملاً مجبور نیستید از تلفن خود استفاده کنید و فقط به خاطر وسواس آن را کنار خود قرار می دهید، سعی کنید آن را جایی بگذارید که به راحتی به آن دسترسی نداشته باشید. و اگر باز هم به جمله بالا اهمیت نمی دهید یک راه دیگر وجود دارد: تمام اعلان های غیر ضروری را خاموش کنید.

صدای پیامک “ding” را خاموش کنید تا به جای اینکه گوشی به شما دستور دهد که من را چک کن، این شما باشید که تصمیم بگیرید چه موقع زمان بررسی گوشی است. همچنین می توانید برنامه هایی که موجب اعتیاد بیشتر شما به گوشی می شوند را در پوشه ای در صفحه چهارم یا آخرین صفحه گوشی تان بگذارید.

 

این را هم بخوانید: معرفی بهترین و پرفروش ترین کتاب های فیدیبو

 

3. از “قانون توقف” استفاده کنید

آیا تا به حال شده که به خود بگویید من فقط در حد یک دقیقه اینستا یا واتساپم را چک می کنم اما وقی چک کردن شما تمام شد میبیند که یک ساعت گذشته. (نه،شما در زمان سفر نکرده اید.)

شما ایمیل ، فیس بوک ، توییتر و اینستاگرام و… را بررسی می کنید. و دوباره چن لحظه بعد باز هم ایمیل، فیس بوک ، توییتر و اینستاگرام را بررسی می کنید.  بعضی ها این رفتار را شاد بودن توصیف میکنند. اما محققان آن را “حلقه مضحک” می نامند.

“حلقه مضحک” یعنی اینکه شما درگیر یک تجربه اعتیاد آور هستید. این حلقه فقط حالت راحتی زودگذر است. شما دست از خیره شدن به گوشی برنمی دارید تا زمانی که دیگر خسته شوید.

آن وقت است که می روی و میبینی. “ساعت ها گذشته؟!؟!” این “قانون توقف” شماست.

این قانونی است که می گوید زمان آن است که من متوقف شوم. این قانون شما را از فضایی که در آن بوده اید خارج می کند. بهترین کار این است که از جمله ای های اینگونه استفاده کنید: “من بیش از دو قسمت از یک برنامه را پشت سر هم نمی بینم، کافیست به خود قول بدهید و زیر قول خود نزنید. ”

بنابراین یک “قانون توقف” می تواند از بررسی بی پایان جلوگیری کند. اما چگونه این عادت را برای همیشه ترک می کنید؟؟

 

4- عادت ها را ترک شدنی نیستند. آنها فقط جایگزین می شوند

کتاب و گوشی

وقتی روی کاناپه می نشینید، مطمئن شوید که تلفن از شما دور است و کتاب در دست شماست. بنابراین شما در حال جایگزین کردن یک عادت خوب هستید. وقتی می خواهید تلفن خود را بررسی کنید، به جای آن کتابی می خوانید. هم من می دانم و هم شما که بیشتر مردم کتاب را جایگزین گوشی،اینستاگرام،فیسبوک یا واتساپ نمی کنند.

چیزی که شما نیاز دارید این است که یک رفتار یا عادت خوب بتواند در برابر یک رفتار بد ایستادگی کند و این فقط به خود شما بستگی دارد. شاید شما یک سری از این نکات را امتحان کنید و احساس خوبی داشته باشید.

 

خلاصه موارد

  • نگویید نمی توانم بلکه بگوید انجام نمی دهم : شما همیشه می توانید تلفن خود را چک کنید. اما تصمیم بگیرید آن دسته از افرادی باشید که این کار را نمی کنند.
  • دوری از گوشی: تلفن خود را در فضایی دور از خود در اتاق قرار دهید و به کار های مهم تر برسید.
  • از یک “قانون توقف” استفاده کنید: این قانونی است که می گوید زمان آن است که من متوقف شوم. این قانون شما را از فضایی که در آن بوده اید خارج می کند.
  • شما عادت ها را ترک نمی کنید. شما آنها را جایگزین می کنید: رفتار ها و برنامه های خوب در اولویت و رفتار های بی مصرف و غیرضروری در آخر .

وقتی زندگی کاملی دارید ، وقتی راه های خوبی برای تسکین نگرانی خود دارید مانند روابط خوب با افرادی که دوستشان دارید ، احتمال بروز اعتیاد رفتاری کمتر است.

افرادی که دارای یک شبکه پشتیبانی اجتماعی قوی هستند و زندگی کاملی دارند، تمایل به اعتیاد ندارند.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا