زندگی امروزسبک زندگی

ده راز پرورش کودکان شاد

دوران کودکی شاد قطعا بهتر میتواند زمینه ساز آینده مترقی و شکوفایی استعداد های کودکانمان باشد.

دوره کودکی (Child Hood) بدون شک از زیباترین دوران زندگی هر فرد می باشد که میتوانیم با مراقبت و توجه این دوران را برای فرزندانمان شاد و زیبا بسازیم. البته که پرورش کودک شاد، به نوبه خود پیش زمینه ای برای موفقیت های آتی آنها در آینده خواهد بود. چرا که کودکان شاد بهتر میتوانند استعدادهای خود را شکوفا کنند. در این مقاله سعی شده برخی از کارهایی که میتواند به شادی کودکان ما کمک کند اشاره شده است. در ادامه با ما همراه باشید.

#1 به کودکتان عشق بورزید

اولین راز پرورش کودکی شاد تمجید از اوست. عشق مطلق والدین مهمترین عامل در شادی کودکان است. وقتی کودکان بزرگ می شوند، دانستن اینکه علایق، عقاید، خصوصیات و استعدادهایشان با ارزش تلقی می شود پایه گذار شادی سال های بعدی زندگی شان خواهد بود.

#2 نه، من نمیتوانم را به بله، من میتوانیم تبدیل کنید

وقتی کودک شما بداند که به او اطمینان دارید و باورش کردید احساس می کند که دست یافتن به همه چیز برایش امکان پذیر است. افکار کودک نسبت یه خود بیشترین اهمیت را دارد. بنابراین والدین باید افکار مثبت به کودکان خود القا کنند.

#3 مقررات منصفانه وضع کنید و به آنها پایبند باشید.

کودکان کم سن سال با احساس امنیت، شاد می شوند. فرض کنید که در بالای آبشار مرتفعی ایستاده اید در صورتی از ایستادن در آنجا لذت خواهید برد که حفاظی در برابرتان باشد، در غیر این صورت دچار اضطراب خواهید شد. کودکان هم اینگونه اند. وقتی که چارچوب محکمی برای رفتارهایشان وجود داشته باشد میتوانند پیشرفت کنند.

#4 ابعداد مثبت را برجسته کنید

به کودک خود بفهمانید که هیچ مشکلی وجود ندارد. که با اتفاق هم نتوانید آن را حل کنید. همچنین به او بیاموزید که خوشبین باشد. اگر اتفاق بدی افتاد، با صدای بلند فکر کنید و بگذارید او افکار شما را بشنود (وای باورم نمی شود این اتفاق افتاده است. ولی درستش می کنم . چیز مهمی نیست).

#5 حلقه شادی کودکتان را کامل کنید

والدین در پی معلمان و مربیانی هستند که بتوانند حلقه شادی کودکانشان را کامل کنند. به کودکتان کمک کنید ارتباط دوستی اش را حفظ کند و گسترش دهد. داشتن ارتباطات قوی و مهارت برقراری آن از شروط اصلی شاد زیستن است.

#6 کودکان را به تحرک بیشتر وادارید

کودکان امروز سنگشن وزن ترند و این برای سلامتی و شادابی آن ها مضر است. کودکان چاق، در مقایسه با سایر کودکان، اعتماد به نفس کمتری دارند و افسرده ترند. کودکی که خوب غذا میخورد و ورزش می کند مغزش مواد شیمیایی به نام اندورفین ترشح میکند که به او احساس شادی می بخشد. کودکتان را به انجام دادن ورزش و سرگرمی های خارج از منزل تشویق کنید.

#7 شادی را در جعبه یادگاریی ها ذخیره کنید

اشیاء مورد علاقه کودکتان، عکسها، کارت پستال ها، یادگاری ها، کاردستی هایی که یاد آور خاطرات شاد برای کودک هستند داخل جعبه ای قرار دهید. هرگاه کودکتان بیمار است و یا غمگین و به لبخندی ساده نیاز دارد، آنها را از جعبه بیرون آورید و و به او نشان دهید.

#8 لحظات جادویی ارتباط را بیابید

اخیرا مطالعه ای بر روی 2هزار کودک 5 تا 17 سال انجام شده است. از آنان پرسیده شد که خواهان چه چیزی هستند که با پول نمیشود خرید؟ همه آن ها در پاسخ گفته بودند که والدین و توجه آن ها. کودکان ما میخواهند که به آن ها فکر کنیم. برنامه هایی ترتیب دهید که همه اعضای خانواده بتوانند در آن شرکت کنند و لذت ببرند.

#9 ژن تلاش دوباره را به کودک خود منتقل کنید

کودکان شما همه فکر و ذهنش این است شاگرد اول کلاس شود. ولی در این رقابت همکلاسیش بنده شده است. یک راز اصلی شاد زیستن برخورداری از قدرت پشت سر گذاشتن مشکلات است. سعی نکنید کودک خود را از همه ناراحتی ها دور نگه دارید. به او کمک کنید بیماموزد چونه با آنها مواجه می شود. اگر شکست درسی یا غیر درسی او را ناامید کرد، کمک کنیدتا هرچه سریعتر به وضعیت عادی خود برگردد.

#10 در او شگفتی ایجاد کنید

آنامیسی ها
پرورش کودک شاد

هنگامی که کودک با چیزی بزرگتر از خود مواجه می شود، خواه پدیده فیزیکی باشد یا معنوی، احساس رضایت خاطر می کند. با کودکتان در باره عقاید خود، خداوند و مقدسات دینی صحبت کنید. لازم نیست او همه جزئیات را درک کند. با او در جنگل قدیم بزنید، به ستارگان خیره شوید احساس مراقبت و توجه در کودکان را پرورش دهید.

بیشتر بخوانید:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا