عمومی

کروم، فایرفاکس یا مایکروسافت اِج. کدام رم بیشتری را اشغال میکنند؟

مقایسه مقدار Ram مصرفی در سه مرورگر Chrome, Firefox, Microsoft Edge کدام بهینه تر است؟

چند سال پیش، شرکت بازی سازی Corsair تبلیغاتی سرگرم کننده را ارائه داد که به سرعت منتشر شد. در آن، مردی که پیراهن گوگل کروم بر تن دارد.با حرص یک بشقاب کوکی به شکل RAM می بلعد. در حالی که مرد دیگری با پیراهن Adobe Photoshop با یک لقمه بزرگ بقیه را عقب می اندازد. مقایسه کروم، فایرفاکس، اِج

این کیفرخواست محکوم کننده ای برای Chrome بود. ولی آیا کروم واقعاً بیش از حد حافظه RAM استفاده می کند؟ و اگر چنین است، آیا سایر مرورگرهای معروف اینترنت بهتر از او در استفاده از رَم عمل میکنند؟chrome, firefox, edge comparison

در این مقایسه Chrome را در برابر Mozilla Firefox و Microsoft Edge قرار گرفته  و یافته ها بسیار جالب بودند. گوگل کروم علیرغم بدنامی در استفاده زیاد از حافظه RAM، بدترین عملکرد را نداشت. در حقیقت، کروم بیشتر در وسط قرار داشت.، در حالی که فایرفاکس بیشترین میزان RAM را  مصرف کرد. Microsoft Edge در هر تست حداقل RAM را مصرف کرد.

نحوه انجام مقایسه کروم، فایرفاکس و اِج

حافظه دسترسی تصادفی یا RAM مکانی برای ذخیره داده ها برای پردازش کوتاه مدت است. رایانه شما برای ارائه متن ، عکس ، موسیقی ، ویدیو – اساساً همه مواردی که در یک وب سایت پیدا می کنید – به RAM نیاز دارد. به همین دلیل مرورگرها به RAM زیادی احتیاج دارند ، مخصوصاً وقتی برگه های (Tabs) بیشتری را باز می کنید.

برای دیدن اینکه هر مرورگر به چه میزان RAM نیاز دارد ، هر برنامه غیرضروری را در رایانه خود خاموش کردیم. سپس هربار یک مرورگر را اجرا کردیم. در آن مرورگر ، 10 تب مختلف را باز کردیم که ممکن است در زندگی روزمره از آن ها استفاده شود: Google ، Tom’s Guide ، Amazon ، Netflix ، Spotify ، YouTube و غیره. (من همچنین صفحه اصلی Corsair را باز کردیم ، زیرا این شرکت الهام بخش این آزمایش بود.)

از پروفایل مهمان در Chrome و Edge و یک نمایه “تمیز” در Firefox استفاده کردیم تا از مسدود شدن برنامه های افزودنی یا نشانک ها جلوگیری کنیم. تنها کاری که باید انجام می دادیم نظارت بر استفاده از حافظه در Windows Task Manager بود.

مرحله دوم این بود که ببینیم چگونه هر مرورگر با حجم زیادی از داده ها رفتار می کند. وقتی یک مرورگر یک زبانه باز دارد، برای اینکه بخواهد هرکدام را به طور همزمان اجرا کند.، اغلب داده ها را برای صرفه جویی در حافظه RAM اولویت بندی و بهینه می کند. این بار 10 زبانه اولیه را نگه داشتیم و 10 مورد دیگر را از سایت هایی.با که بیشترین مورد استفاده در بین کاربران را دارند اضافه کردم: eBay ، Best Buy ، نیویورک تایمز ، دیزنی پلاس و Google Stadia و چند مورد دیگر.

در مرحله بعد، برای پرداخت و صفحه خرید از هر مرورگری، 60 زبانه بزرگ را در Chrome ، Firefox و Edge باز کردیم. از آزمون 20 زبانه ، هر نسخه از وب سایت را سه نسخه باز کردم. برای آزمایش نهایی ، هر مرورگر را دو بار باز کردم و در هر نمونه 20 زبانه راه اندازی کردم. این یک کار چند وظیفه ای کاربر را تکرار می کند – برای مثال نوشتن در یک پنجره ، و تحقیق در مورد دیگر.

نتیجه میزان مصرف رم در سه مرورگر

chrome, firefox, edge comparison
مقایسه کروم، فایرفاکس، اِج

اجرای 10 زبانه 952 مگابایت حافظه در کروم اشغال کرد.، در حالی که فایرفاکس 995 مگابایت حافظه را اشغال کرد. با این حال، تعجب واقعی Edge بود و فقط 873 مگابایت حافظه مصرف داشت. اینکه Edge چنین نمایش فوق العاده ای را ارائه داد بیشتر تعجب آور است.وقتی به یاد بیاورید که مرورگر Microsoft اکنون با همان معماری Chromium که Chrome کار می کند، اجرا می شود. اما شکست دادن گوگل در بازی خودش هنوز چشمگیر است.

با آزمایش 20 زبانه ، Chrome ضعیف ترین عملکرد را داشت و 1.8 گیگابایت رم داشت.، در حالی که Firefox با 1.6 گیگابایت و Edge تنها با 1.4 گیگابایت حافظه رم خورد.

این را هم بخوانید:

Edge وقتی 60 زبانه را در یک پنجره مرورگر بارگیری کردم ، با داشتن 2.9 گیگابایت رم.، در مقابل 3.7 گیگابایت برای کروم و 3.9 گیگابایت برای فایرفاکس ، بهترین عملکرد را داشت. نتایج اینجا بسیار واضح تر از آزمون 20 برگه بودند.، زیرا Firefox به یک گیگابایت حافظه اضافی در مقایسه با Edge نیاز داشت. از طرف دیگر ، همه کاربرها به طور همزمان به 60 زبانه باز نیاز ندارد.، بنابراین بررسی کنید که آیا این مورد برای شما کاربرد دارد یا خیر.

در آزمایش نهایی، با 40 برگه باز در دو نمونه (20 برگه)، Edge به طور کلی به 2.5 گیگابایت RAM نیاز داشت، در حالی که Chrome به 2.8 گیگابایت و Firefox به 3.0 گیگابایت نیاز داشت. این ارقام تقریباً دو برابر تست 20 برگه است، که جای تعجب ندارد – به جز Chrome، که به نظر می رسد در بهینه سازی داده ها در دو پنجره کمی بهتر است.

جمع بندی

مایکروسافت در مورد اینکه Edge رقیب واقعی در فضای وبگردی است.، کارهای بزرگی انجام داده است و نتایج من نشان می دهد که این شرکت فقط دود نمی کشد. در واقع از Chrome یا Firefox نرم و سریعتر است. تفاوت در شب و روز نیست ، به خصوص اگر سیستم شما RAM زیادی برای بازی داشته باشد ، اما این می تواند یک مشکل بزرگ برای رایانه های شخصی با قدرت کم – به خصوص لپ تاپ های سبک باشد.

به یاد داشته باشید که این تست بسیار علمی نبود. میزان استفاده از RAM به سیستم شما تا حدودی متفاوت خواهد بود و بسته به نوع وب سایتهایی که بازدید می کنید و افزونه هایی که استفاده می کنید بسیار متفاوت خواهد بود. مقایسه کروم، فایرفاکس، اِج

و در آخر، خوب است بدانید که کروم با حافظه RAM آنچنان که فکر کردم بد نیست. و اینکه Microsoft Edge هم کروم و هم فایرفاکس را شکست می دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا